Оксиген

Oxygenium


8 Оксиген
O 15,999
1s22s22p4

Оксиген утворює декілька простих речовин: кисень O2, озон O3 та інші.








Кисень
Кисень не має забарвлення, тому ампула з цим газом виглядає порожньою
(або заповненої повітрям).



ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ.


Одним з перших відомих експериментів із взаємозв'язку між згорянням і повітрям був проведений у 2-му столітті до н.е. грецькким механіком, Філоном Візантійським. У своїй роботі «Пневматика» Філон зауважив, що у перевернуту над палаючою свічкою посудину, занурену горловиною у воду, підіймається вода. Філон неправильно припустив, що частинки повітря в посудині були перетворені в класичні елементи вогню і, таким чином їм вдалося витекти через пори в склі. Багато століть потому Леонардо да Вінчі працюючи із робою Філона зауважив, що частина повітря споживається під час згоряння і дихання.


Експеримент Філона
Експеримент Філона надихнув наступних дослідників.

Леонардо да Вінчі
Леонардо да Вінчі
(1452 – 1519)

VIII ст. — китайський учений Мао — встановив наявність у повітрі газу, який підтримує дихання і горіння. Однак європейці кисень відкрили майже через 1000 років.

Наприкінці 17-го століття, Роберт Бойль довів, що повітря необхідне для горіння. Англійський хімік Джон Мейоу (1641-1679) уточнив цю роботу, показуючи, що горіння потребує тільки частини повітря, яку він назвав Spiritus nitroaereus або просто nitroaereus. В одному експерименті він виявив, що поміщена миша або запалена свічка в закритий контейнер над водою спричиняє підіймання води, яка замінює одну чотирнадцяту об'єму повітря. З цього він припустив, що nitroaereus споживається в обох процесах: дихання і горіння.



Роберт Бойль
(1627 – 1691)

Джон Мейоу
(1641 – 1679)

Мейоу помітив, що стибій збільшив масу при нагріванні, і зробив висновок, що nitroaereus сполучається з ним. Він також вважав, що легені відокремлюють nitroaereus з повітря і передають його в кров і результатом цього є тепло тварини і рух м'язів внаслідок реакції nitroaereus з певними речовинами в організмі. Висновки з цих та інших експериментів були опубліковані в 1668 році у роботі Tractatus duo в трактаті «De respiratione».

Роберт Гук, Оле Борч, Михайло Ломоносов, і П'єр Байєн всі одержали кисень в експериментах в 17 і 18-му століттях, але жоден з них визнав того, що відкрив новий хімічний елемент. Це, можливо, було через популярність теорії флогістону.



Роберт Гук
(1635 – 1703)

Оле Борч
(1626 – 1690)

Михайло Васильович Ломоносов
(1711 – 1765)

П'єр Байєн
(1725 – 1798)

Флогістон, в уявленнях хіміків XVIII ст. гіпотетична основа горючості, «вогненна субстанція», що нібито наповняє всі горючі речовини і вивільнюється з них при горінні.

Термін введений Йоганом Бехером і Георгом Шталем у 1703 році для пояснення процесів горіння. Флогістон уявляли як невагому рідину, що вилітала з речовини при спалюванні. У той час вважалося, що метал — це сполука «землі» (оксиду металу) із флогістоном, і при горінні метал розкладається на «землю» і флогістон, який змішується з повітрям і не може бути відділений від нього. Збільшення маси металу при згорянні пояснювали від'ємною масою флогістону. Здатність виділяти флогістон з повітря приписували рослинам.



Йоган Йоахім Бехер
(1635 – 1682)

Георг Ернст Шталь
(1659 – 1734)

У 70-x роках XVIII століття теорію флогістону було спростовано працями Антуана Лавуазьє, завдяки яким її змінила інша — киснева теорія горіння.


Антуан Лоран Лавуазьє
Антуан Лоран Лавуазьє
(1743 – 1794)

Оксиген був вперше відкритий шведським фармацевтом Карлом Шеєле. Він добув газоподібний кисень при нагріванні меркурій(II) оксиду та різних нітратів приблизно у 1772 році. Шеєле назвав газ «вогняне повітря», тому що це був єдиний відомий газ, що підтримує горіння. Шеєле написав про це відкриття в рукописі під назвою «Трактат про Повітря й Вогонь», який він послав своєму видавцеві в 1775 році. Цей документ був опублікований в 1777 році.

Книга Карла Шеєле «Трактат про Повітря й Вогонь»
Книга Карла Шеєле «Трактат про Повітря й Вогонь»

1 серпня 1774 британський священик Джозеф Прістлі провів експеримент. Він сфокусував сонячні промені на меркурій(II) оксид (HgO) поміщений всередині скляної трубки. При цьому виділився газ, який він назвав "дефлогістрованим повітрям". Він зазначив, що свічки горіли яскравіше в цьому газі і що миша була більш активною і жила довше, вдихаючи його. Він спробував дихати цим газом. Прістлі опублікував свої результати в 1775 році в статті під назвою «Звіт про подальші відкриття у повітрі», яка була включена у другий том його книги під назвою «Експерименти і спостереженя за різними видами повітря». Тому що Прістлі першим опублікував свої праці, йому зазвичай дається пріоритет у відкритті.

Книга Джозефа Прістлі
Книга Джозефа Прістлі «Експерименти і спостереженя за різними видами повітря»

Карл Вільгельм Шеєле
(1742 – 1786)

Джозеф Прістлі
(1733 – 1804)

Французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє пізніше стверджував, що виявив нову речовину самостійно. Прістлі відвідав Лавуазьє в жовтні 1774 і розповів йому про свій експеримент і як він добув новий газ. Шеєле також надіслав лист Лавуазьє 30 вересня 1774, де описав своє відкриття раніше невідомої речовини, але Лавуазьє ніколи не визнавав його отримання (копія листа була знайдена серед речей Шеєле після його смерті).

Лавуазьє (хоча це було оскаржено в той час) провів перші адекватні кількісні експерименти по окисненню і дав перше правильне пояснення того, як відбувається горіння. З 1774 року він використовував подібні експерименти, щоб дискредитувати теорію флогістону і довести, що речовина виявлена Прістлі і Шеєле є хімічним елементом.

До кінця 19-го століття вчені зрозуміли, що повітря може бути зріджене і розділене на компоненти, шляхом його стиснення та охолодження. Використовуючи каскадний метод, швейцарський хімік і фізик Рауль-П'єр Пікте випарював рідкий двоокис сірки, щоб зріджувати вуглекислий газ, який, у свою чергу випарював для охолодження газоподібного кисню для його зрідження. Він послав телеграму 22 грудня 1877 в Академію наук Франції в Париж огололосивши відкриття рідкого кисню. Тільки два дні потому, французький фізик Луї Поль Кайєте оголосив свій власний метод зрідження молекулярного кисню. Лише кілька крапель рідини були виготовлені в цих спробах. Вперше кисень зріджено в стабільному стані 29 березня 1883 польськими вченими з Ягеллонського університету, Зігмунтом Врублевським і Карольом Ольшевським.


Рауль-П'єр Пікте
(1846 – 1929)

Луї Поль Кайєте
(1832 – 1913)

Зігмунт Флорентій Врублевський
(1845 – 1888)

Кароль Станіслав Ольшевський
(1846 – 1915)

Вперше озон виявив в 1785 році голландський фізик Мартін ван Марум за характерним запахом і окислювальними властивостям, які набуває повітря після пропускання через нього електричних іскор, а також по здатності діяти на ртуть при звичайній температурі, внаслідок чого вона втрачає свій блиск і починає прилипати до скла. Однак як нова речовина він описаний не був, ван Марум вважав, що утворюється особлива «електрична матерія».

Через півстоліття, Крістіан Фрідріх Шенбейн помітив той же їдкий запах і зрозумів, що це запах, який часто буває після блискавки. У 1839 році йому вдалося виділити газоподібну речовину. З цієї причини Шенбейну, як правило, приписують відкриття озону. Формула озону, O3, не була визначена до 1865 року, коли іі встановив Жак-Луї Сорі. Цю формулу підтверджено в 1867 році Шенбейном.


Мартін ван Марум
(1750 – 1837)


Крістіан Фрідріх Шенбейн
(1799 – 1868)

Жак Луї Соре
(1827 – 1890)

Термін «оксиген» (фр. oxygène), запропонованого А. Лавуазьє (від грец. ὀξύς - «кислий» і γεννάω - «народжую»), який перекладається як «той, що породжує кислоту», що пов'язано з первісним значенням його - «кислота», який раніше позначав речовини, іменовані за сучасною міжнародною номенклатурою оксидами.

Незабаром після відкриття кисню французький хімік Лавуазьє показав (1775 р.), що Оксиген, з якого складається кисень, є складовою частиною кислот; звідси і походження назви цього елемента.

Звичне для всіх слово «кисень» має досить цікаве походження. Справа в тому, що дане слово є запозиченим із французької термінології, а точніше бере свій початок від первинного (помилкового) уявлення про те, що кисень знаходиться у всіх кислотах. У зв’язку з цим видатний хімік Франції А. Л. Лавуазьє запропонував термін «оксиген» (на франц. Oxygene), який, у свою чергу, походить від давньогрецького слова «oxygenium» і означає «народжуючий кислоту» (oxys — кислий, genos — народження). В українській мові елемент спочатку іменувався «киснетвором», пізніше утворилося і «прижилося» слово «кисень».

Термін «озон» був запропонований німецьким хіміком X. Ф. Шенбейном в 1840 році за його запах, увійшов до словників в кінці XIX століття.

В Україні в 1995 році було запроваджено назву для елемента № 8 Оксиген (ДСТУ 2439-94 "Державний стандарт України "Елементи хімічні та речовини прості" чинний від  01.01.1995 року). Назву кисень залишено для позначення простої речовини O2.



ПОШИРЕННЯ У ПРИРОДІ.

Елемент Оксиген займає 3-є місце після Гідрогену і Гелію за поширеністю у Всесвіті (за масою).



Туманність Розетка (NGC 2237)
Гігантська емісійна туманність на відстані трьох тисяч світлових років від нас. Зелений колір на зображенні демонструє туманність у випромінюванні атомів кисню, блакитний - у випромінюванні атомів сірки, червоний - атомів водню

Він — найпоширеніший хімічний елемент на Землі — 47 % маси земної кори, 85,7 % маси гідросфери, 23,15 % маси атмосфери, 79 % і 65 % маси рослин і тварин відповідно. За об'ємом Оксиген займає 92 % об’єму земної кори.



Оксиген - найпоширеніший елемент на Землі

В атмосфері вміст вільного кисню складає 20,95 % за об'ємом і 23,10 % за масою (близько 1015 тонн).


Верхні шари атмосфери Землі. Азот і кисень – основні компоненти атмосфери нашої планети.

Кисень в атмосферу виділяють рослини, які виробляють його в процесі фотосинтезу.

6CO2 + 6H2O → C12H22O11 + 6O2

ВІДЕО: Виділення кисню під час фотосинтезу (елодеєю).

Переглянути відео

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ КИСНЕВОЇ АТМОСФЕРИ НА ЗЕМЛІ


ПОВІТРЯ


Оксиген в атмосфері міститься переважно у вигляді кисню (O2), а також у вигляді озону (O3) та входить до складу деяких сполук (H2O, CO2, CO, SO2 тощо).

До складу води входить 88,8 м. % Оксигену, в морській воді — 85,7 м. %.


Гідросфера Землі.

За об'ємом Оксиген займає 92 % об’єму земної кори.


Літосфера Землі (земна кора).

Відомо біля 1400 мінералів, які містять Оксиген, головні з них — кварц, польові шпати, слюда, глинисті мінерали, карбонати. Понад 99,9 % Оксигену Землі знаходиться у зв'язаному стані. Оксиген — головний чинник, який регулює розподіл елементів у планетарному масштабі. Вміст його з глибиною закономірно меншає. Кількість Оксигену в магматичних породах змінюється від 49 % в кислих ефузивах і гранітах до 38-42 % в дунітах і кімберлітах. Вміст Оксигену в метаморфічних породах відповідає глибині їхнього формування: від 44 % в еклогітах до 48 % в кристалічних сланцях. Максимум Оксигену — в осадових породах — 49-51 %.


Кварц (SiO2).
Різновид кварцу – гірський кришталь.

Кристал польового шпату (18 × 21 × 8,5 см)
із долини Жекітіньонья, Мінас-Жерайс, Південно-Східної Бразилії.

Порода зі слюдою.
(R1R2-3AISi3O10(OH, F)2, де R1 = К, Na; R2 = Al, Mg, Fe, Li).

Глинисті мінерали.
Каолін – різновид глинистих мінералів.
(Al2O3 · 2SiO2 · 2H2O)

Дуніт.

Кімберліт

Оксиген входить до складу багатьох органічних речовин і присутній у всіх живих клітинах. Оксиген в цілому становить 30-85 % маси тваринних і рослинних тканин. Він входить до складу білків, нуклеїнових кислот, жирів, вуглеводів тощо.


Живі організми

Озон міститься в Земій атмосфері. Середній вміст в повітрі поблизу земної поверхні 0,01–0,06 мг/м3. У нижніх шарах атмосфери він, переважно, утворюється з кисню при електричному розряді (наприклад, під час грози), окисленні органічних речовин (наприклад в хвойних лісах, на березі моря).

Блискавка на м. Торонто, Канада
Блискавка, над м. Торонто, Канада.

Блискавки Кататумбо


Хвойний ліс в Абастумани, Грузія.
Автор фото: Nino Ozbetelashvili (Грузія).

Хвойний ліс у західних Гімалаях
Заповідник Маналі, Хімачал-Прадеш, Індія; 2500м над рівнем моря.
(На передньому плані кедр гімалайський)

Основна маса озону знаходиться у верхньому шарі атмосфери — озоносфері, на висоті від 10 до 50 км із максимумом концентрації на висоті 20–25 км.

Атмосферний (стратосферний) озон є продуктом впливу сонячного (ультрафіолетового) випромінювання на атмосферний (О2) кисень.


Полярне сяйво



ОДЕРЖАННЯ.

Кисень

В промисловості молекулярний кисень отримують фракційною перегонкою рідкого повітря. Також широко застосовуються кисневі установки і станції, в яких використовується метод адсорбційного і мембранного газорозділення. Газоподібний кисень може бути також отриманий шляхом електролізу води.


ПРОМИСЛОВЕ ОДЕРЖАННЯ Кисню


У лабораторіях користуються киснем промислового виробництва, яке поставляється в сталевих балонах під тиском близько 15 МПа.

Газоподібний кисень зберігають у стальних балонах. Балони з киснем пофарбовані в синій колір, мають напис чорного кольору.


Балони з киснем.

Літр рідкого кисню, випаровуючись і нагріваючись до 20 °C, утворює приблизно 861 літрів газу. З цієї причини рідкий кисень зберігають у спеціальних посудинах.


Портативний контейнер для перевезення рідкого кисню.

Озон

ПРОМИСЛОВЕ ОДЕРЖАННЯ Озону


В лабораторії озон можна одержати такими способами:


Алотропія та ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ.

Оксиген за звичайних умов утворює дві прості речовини: кисень (O2) та озон (O3).

Кисень

Кисень — безбарвний газ без запаху і смаку. При температурі –183 °С він скрапляється у рідину голубуватого кольору, яка при –218,7 °С замерзає в синю кристалічну масу. Густина 1,42897 кг/м3 (за н. у.). Кисень підтримує дихання та горіння. У воді розчиняється мало. Його розчинність при 20 °C становить 3,1 см3 на 100 г води. Добре розчиняється в розплавленому сріблі (22 об'єми O2 в 1 об'ємі Ag при 961 °C).

Під дією електричного розряду випромінює світло.


Світіння кисню під дією електричного розряду.

Кипить при температурі –183 °C. Кисень у рідкому стані — рідина блідо-синього кольору, сильний парамагнетик. Густина рідкого азоту 1,141 г/см3. Через свою кріогенну природу може викликати крихкість матеріалів, які перебувають з ним у контакті.


Кисень у рідкому стані.

ВІДЕО: ОДЕРЖАННЯ КИСНЮ В РІДКОМУ СТАНІ

Переглянути відео

Рідкий кисень парамагнітний:


Цівка рідкого кисню відхиляється магнітним полем, що ілюструє його парамагнитні властивості.

ВІДЕО: Парамагнетизм рідкого кисню

Переглянути відео

При –218,7 °C кисень переходить у твердий стан у вигляді блідо-блакитних кристалів.


Кисень у твердому стані.

ВІДЕО: ОДЕРЖАННЯ КИСНЮ В Твердому СТАНІ

Переглянути відео

Відомо шість кристалічних модифікацій твердого кисню.

  1. α-O2 — існує при температурі нижче 23,65 K; яскраво-сині кристали відносяться до моноклінної сингонії, параметри комірки a = 5,403 Å, b = 3,429 Å, c = 5,086 Å; β = 132,53 °;
  2. β-O2 — існує в інтервалі температур від 23,65 до 43,65 К; блідо-сині кристали (при підвищенні тиску колір переходить в рожевий) мають ромбоедричну ґратку, параметри комірки a = 4,21 Å, α = 46,25 °;
  3. γ-O2 — існує при температурах від 43,65 до 54,21 К; блідо-сині кристали мають кубічну симетрію, з періодоми решітки a = 6,83 Å.

Ще три фази утворюються при високому тиску:

  1. δ-O2 — інтервал температур 20-240 К і тиск 6-8 ГПа, помаранчеві кристали;
  2. ε-фаза — містить молекули О4 або О8, існує при тиску від 10 і до 96 ГПа, колір кристалів від темно-червоного до чорного, моноклінна сингония;


Кристали твердого червоного кисню в гелії, зняті через мікроскоп.
Автор фото: Серж Дезгреніерз

  1. ζ-O2 — тиск більше 96 ГПа, металічний стан з характерним металічним блиском, при низьких температурах переходить в надпровідний стан.

Озон

Озон – це газ синього кольору з різким специфічним запахом (характеризують як «металічний» або «електричний» запах). При великих концентраціях нагадує запах хлору. Запах відчутний навіть при розведенні 1:100000.

Озон слабко розчинний у воді (розчинність у воді в 10 разів більна ніж у кисню) і добре розчинний в інертних неполярних розчинниках, таких як чотирихлористий вуглець або фторовані вуглеводні, де він утворює розчин блакитного кольору (розчин у фреонах стабільний для перевезення).


Озон, розчинений у дихлорометані.

Цей газ важчий за повітря. Діамагнетик.

Температура кипіння озону -112 °C, температура плавлення — -193 °C.

Рідкий озон — це темно-синя рідина. Дуже нестійка, може детонувати. Він змішується в усіх співвідношеннях з рідкими аргоном, азотом, фтором, метаном, карбон діоксидом, чотирихлористим вуглецем. Змішується з рідким киснем у всіх співвідносинах при температурі вище 93 К, нижче цієї температури розчин розшаровується на дві фази.


Рідкий озон.


Рідкий озон
Озон — не прозорий шар на дні, вгорі — синій розчин озону в рідкому кисні

У твердому стані озон чорно-фіолетовий.

Синглетний кисень

Крім досить відомих, так званих аллотропних, модифікацій елементів (для Оксигену це всім відомий озон), існують також вкрай нестабільні молекули, котрі живуть долі секунди і які неможливо отримати у вільному стані.

Один з видів таких молекул це синглетний кисень. Від звичайного він відрізняється розташуванням електронів на зовнішній пі-орбіталі. Синглетний кисень вкрай нестабільний і при кімнатній температурі миттєво перетворюється в звичайний, тому його досить складно виділити у вільному стані. Але з іншого боку, перетворення синглетного кисню в звичайний супроводжується досить інтенсивної люмінесценції і через це виявити присутність таких нестабльних молекул дуже легко.


М'яке червоне свічення синглетного кисню, отриманого взаємодією лужного розчину гідроген пероксиду з газоподібним хлором.

Існує кілька способів отримання синглетного кисню, ми скористаємося одним з найпростіших: пропускання потоку хлору в лужної розчин перекису водню. При цьому відбувається наступна реакція:

Cl2 + 2NaOH + H2O2 = O2(синглетний) + 2NaCl + 2 H2O

Утворений синглетний кисень миттєво перетворюється на звичайний із випромінюванням червоного світла.

ВІДЕО: ОДЕРЖАННЯ Синглетного кисню

Переглянути відео




ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ.

Кисень

Кисень підримує дихання, горіння та гниття.

Кисень потрапляючи в клітину бере участь в процесах окиснення вуглеводів, ліпідів та амінокислот до вуглекислого газу та води. Внаслідок цієї реакції виділяється енергія, яка використовується на потреби організму.

Спрощено процес клітинного диханні можна виразити рівнянням:

C6H12O6 + 6O2 → 6CO2 + 6H2O

В чистому або рідкому кисні все горить інтенсивніше:

ВІДЕО: Горіння сигарети в рідкому кисні

Переглянути відео

Цю властивість використовують при виявленні кисню. Кисень виявляють за сталахуванням тліючої скіпки:

ВІДЕО: Виявлення кисню

Переглянути відео

Сильний окислювач, взаємодіє з простими речовинами усіх елементами, крім гелію, неону, аргону і фтору, утворюючи оксиди. Ступінь окислювання -2. Як правило, реакція окислення протікає з виділенням тепла і прискорюється при підвищенні температури (відбувається горіння).

Кисень реагує безпосередньо (при нормальних умовах, при нагріванні і/або в присутності каталізаторів) з усіма простими речовинами, крім Au і інертних газів (He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn); реакції з галогенами відбуваються під впливом електричного розряду або ультрафіолету.

Взаємодія з металами.

Із деякими активними металами кисень реагує з утворенням пероксидів чи надпероксидів.

Натрій взаємодіє з киснем з утворення натрій пероксиду:

2Na + O2 = Na2O2

ВІДЕО: Горіння натрію в кисні

Переглянути відео

Калій взаємодіє з киснем з утворення натрій надпероксиду:

K + O2 = KO2

ВІДЕО: Горіння калію в кисні

Переглянути відео

Із деякими металами кисень реагує за кімнатної температури із утворенням оксидів.

Взаємодія з літієм:

4Li + O2 = 2Li2O

ВІДЕО: Горіння літію в кисні

Переглянути відео

Взаємодія з стронцієм:

2Sr + O2 = 2SrO

ВІДЕО: Горіння стронцію в кисні

Переглянути відео

Більшість металів згоряє в атмосфері кисню з утворенням оксидів.

Взаємодія з магнієм:

2Mg + O2 = 2MgO

ВІДЕО: Горіння магнію в кисні

Переглянути відео

ВІДЕО: Горіння магнію в кисні 2

Переглянути відео

Більшість металів згоряє в атмосфері кисню з утворенням оксидів.

Взаємодія з кальцієм:

2Ca + O2 = 2CaO

ВІДЕО: Горіння кальцію

Переглянути відео

Взаємодія з алюмінієм:

4Al + 3O2 = 2Al2O3

ВІДЕО: Взаємодія алюмінію з киснем повітря

Переглянути відео

ВІДЕО: Горіння алюмінієвої пудри в повітрі

Переглянути відео

ВІДЕО: Горіння алюмінію в кисні

Переглянути відео

Взаємодія з міддю:

2Cu + O2 = 2CuO

ВІДЕО: Взаємодія міді з киснем

Переглянути відео

Взаємодія з залізом:

3Fe + 2O2 = Fe3O4

ВІДЕО: Горіння заліза в кисні

Переглянути відео

Взаємодія з неметалами.

В кисні згоряє водень з утворенням води:

2H2 + O2 = 2H2O

ВІДЕО: Горіння водню на повітрі

Переглянути відео

ВІДЕО: Горіння водню в кисні

Переглянути відео

Суміш водню та кисню у співвідношенні 2:1 називають «гримучим газом». Ця суміш реагує з вибухом.

ВІДЕО: Вибух «гримучого газу» в мильних бульбашках

Переглянути відео

ВІДЕО: Вибух «гримучого газу» в повітряній кульці

Переглянути відео


ВІДЕО: Вибух «гримучого газу» в жестяній банці

Переглянути відео

ВІДЕО: Вибух «гримучого газу» в пластиковій пояшці під дією платини

Переглянути відео

В кисні деревне вугілля горить без полум'я:

C + O2 = CO2

ВІДЕО: Горіння вуглецю в кисні

Переглянути відео

З киснем взаємодіє й силіцій, утворюючи оксид SiO2:

Si + O2 = SiO2

ВІДЕО: Горіння силіцію в кисні

Переглянути відео

Азот з киснем реагує лише при температурі електричної дуги (наприклад в блискавці):

N2 + O2 = 2NO


У блискавці відбувається взаємодія азоту з киснем.

В кисні фосфор горить сліпучим полум'ям з утворенням великої кількості диму:

4P + 5O2 = 2P2O5

ВІДЕО: Горіння червоного фосфору в кисні

Переглянути відео

ВІДЕО: Горіння білого фосфору в кисні

Переглянути відео

В кисні сірка рорить блакитним полум'ям, утворюючи сульфур(IV) оксид:

S + O2 = SO2

ВІДЕО: Горіння сірки в кисні

Переглянути відео

ВІДЕО: Горіння сірки в кисні 2

Переглянути відео

Кисень окиснюэться фтором утворюючи фториди Оксигену:

O2 + F2 = O2F2

Дана реакція протікає при пропусканні електричного розряду через еквімолярну суміш кисню та фтору при низьких температурах (–196 °C).

Взаємодія із складними речовинами.

Взаємодіє з оксидами, які містять елементи з не максимальним ступенем окислення:

2NO + O2 = 2NO2

ВІДЕО: Взаємодія нітроген(II) оксиду з киснем

Переглянути відео

Взаємодіє з деякими оксидами, утворюючи пероксиди:

2BaO + O2 = 2BaO2

Окиснює більшість органічних сполук.

Вуглеводні горять у кисні утворюючи карбон(IV) оксид та водяну пару:

ВІДЕО: Горіння парафіну в кисні

Переглянути відео

Етанол також горить у кисні:

CH3CH2OH + 3O2 → 2CO2 + 3H2O

ВІДЕО: Горіння етилового спирту в кисні

Переглянути відео

При певних умовах можна провести м'яке окислення органічної сполуки. Наприклад каталітичне окиснення етанолу:

2CH3CH2OH + O2 ——Cr2O3 2CH3CHO + 2H2O

ВІДЕО: Каталітичне окиснення етилового спирту.

Переглянути відео

З кистем реагують також й інші складні речовини, напиклад амоніак (каталітичне окиснення):

ВІДЕО: Каталітичне окиснення амоніаку.

Переглянути відео

При взаємоії кисню з платина(VI) фторидом утворюється диоксигеніл гексафлуороплатинат(V):

O2 + PtF6 = O2PtF6

Озон

При високих концентраціях відбувається перетворення озону на кисень. Ця реакція відбувається досить швидко із виділенням тепла. При дуже великих концентраціях цей перехід може носити вибуховий характер.

2O3 ⇄ 3O2

Взаємодія з металами.

Озон окиснює більшість металів (крім золота, платини та іридію) до їх оксидів із найвищим ступенем окиснення металу. Наприклад:

Cu + O3 = CuO + O2

Обробка озоном розчину кальцію в рідкому аміаці призводить до утворення амоній озоніду:

3Ca + 10NH3 + 7O3 = Ca·6NH3 + Ca(OH)2 + Ca(NO3)2 + 2NH4O3 + 3O2 + 2H2O

Взаємодія з неметалами.

Озон реагує з воднем з утворенням води і кисню:

H2 + O3 = O2 + H2O

Озон реагує з вуглецем при кімнатній температурі з утворенням карбон(IV) оксиду:

C + 2O3 = CO2 + 2O2

Озон не реагує з азотом при кімнатній температурі, але при 295 °C вступає з ним в реакцію:

N2 + O3 = N2O + O2

Озон реагує із сіркою за наявності води:

S + H2O + O3 = H2SO4

Обробкою озоном розчину йоду в холодній безводній перхлоратній кислоті може бути отриманий йод(III) перхлорат:

I2 + 6HClO4 + O3 = 2I(ClO4)3 + 3H2O

Взаємодія із складними речовинами.

Озон не реагує з амонієвими солями, але реагує з аміаком з утворенням нітрату амонію:

2NH3 + 4O3 = NH4NO3 + 4O2 + H2O

У газовій фазі озон взаємодіє з сірководнем з утворенням сульфур(IV) оксиду:

H2S + O3 = SO2 + H2O

У водному розчині проходять дві конкуруючі реакції з сірководнем, одна з утворенням елементарної сірки, інша з утворенням сульфатної кислоти:

H2S + O3 = S + O2 + H2O
3H2S + 4O3 = 3H2SO4

Озон підвищує ступінь окиснення елемента в оксидах:

NO + O3 = NO2 + O2.

Ця реакція супроводжується явищем хемілюмінесценції.

Діоксид азоту може бути окиснений до азотного ангідриду:

2NO2 + O3 = N2O5 + O2

Твердий нітроній перхлорат може бути отриманий реакцією газоподібних NO2, ClO2 і O3:

2NO2 + 2ClO2 + 2O3 = 2NO2ClO4 + O2

Сульфур(IV) оксид окиснюється озоном у водному розчині до сульфатної кислоти:

3SO2 + 3H2O + O3 = 3H2SO4

Калій супероксид реагує з озоном, утворюючи калій озонід:

KO2 + O3 = KO3 + O2

Калій озонід можна одержати з калій гідроксиду:

2KOH + 5O3 = 2KO3 + 5O2 + H2O

Озон може окиснити кухонну сіль до натрій гіпохлориту при кімнатній температурі:

O3 + NaCl = NaOCl + O2

Озон перетворює токсичні ціаніди в менш небезпечні ціанати:

CN + O3 = CNO + O2

Всі три атоми Оксигену в озоні можуть реагувати окремо в реакції станум(II) хлориду з хлоридною кислотою і озоном:

3SnCl2 + 6HCl + O3 = 3SnCl4 + 3H2O

Озон реагує з сульфідами з утворенням сульфатів:

PbS + 4O3 = PbSO4 + 4O2

Озон окиснює ферум(II) та манган(II) в розчинах їх солей:

2Fe2+ + O3 + 5H2O = 2Fe(OH)3↓ + O2↑ + 4H+
2Mn2+ + 2O3 + 4H2O = 2MnO(OH)2↓ + 2O2↑ + 4H+

Озон може брати участь в реакціях горіння, при цьому температура горіння вища, ніж з киснем. Нижче наводиться реакція горіння ацетилендинітрилу в озоні:

3C4N2 + 4O3 = 12CO + 3N2

Озон може повністю розкладати сечовину:

(NH2)2CO + O3 ← N2 + CO2 + 2H2O

Озон реагує з ненасиченими органічними сполуками. Наприклад з алкенами, дієнами та полієнами:

ВІДЕО: Озоноліз 1,10-дифенілдека-1,3,5,7,9-пентаєну.

Переглянути відео

Рівняння реакції озонолізу 1,10-дифенілдека-1,3,5,7,9-пентаєну:

Цей метод був використаний для підтвердження структури натурального каучуку. Це також серйозна проблема, відома як "озонове розтріскування", де сліди газу в атмосфері діють на подвійні зв'язку каучуків, включаючи натуральний каучук, полібутадієн, бутадієн-стирольний і бутадієн-нітрильний каучук. Озонове розтріскування створює невеликі тріщини під прямим кутом до навантаження на поверхнях, які зазнали впливу газу, тріщини неухильно зростають при подальшій дії озону.


Озонове розтріскування трубки із природного каучуку.

ВІДЕО: Демонстрація озонового розтріскування каучуку.

Переглянути відео

При озонолізі алкінів утворюються ангідриди карбонових кислот або дикетони. Якщо реакцію проводять в присутності води, ангідрид гідролізує з утворенням двох карбонових кислот.

Бензен, що умовно має три подвійні зв'язки, утворює інтермедіат із трьома молекулами O3, котрі розривають зв'язки, а кінцеві атоми C перетворюють на карбонільні групи (альдегідні):

Цю реакцію Гаррієс дослідив у 1904 році.



ВИКОРИСТАННЯ.


Газоподібний кисень

Кисень повітря має надзвичайно важливе значення для процесів горіння. Спалюючи різні види палива, одержують тепло, яке використовують для задоволення найрізноманітніших потреб, в тому числі для перетворення його в механічну і електричну енергію. За участі кисню повітря згоряє паливо на теплоелектростанціях, пальне у двигунах автомобілів, випалюють металічні руди на заводах кольорової металургії.

Широке промислове застосування кисню почалося в середині XX століття, після винаходу турбодетандерів - пристроїв для скраплення і розділення рідкого повітря.

Чистий газоподібний кисень використовують у:


Рідкий кисень

Рідкий кисень використовують:

оксиліквіт

Озон

Озон використовують:



Біологічна роль та фізіологічна дія

Кисень.

У природі вільний кисень виробляється під час фотосинтезу. За деякими оцінками, зелені водорості і ціанобактерії в морському середовищі забезпечують близько 70% вільного кисню, виробленого на Землі, а решта виробляється наземними рослинами.

Спрощена рівняння реакції фотосинтезу:

6CO2 + 6H2O → C6H12O6 + 6O2

Кисень використовується в мітохондріях для генерації АТФ в процесі окисного фосфорилювання. Реакція аеробного дихання, по суті, протилежна фотосинтезу і спрощено записується:

C6H12O6 + 6O2 → 6CO2 + 6H2O; ΔH = -2800 кДж.

У хребетних, O2 дифундує через мембрани в легенях в червониі кров'яні тільця. Гемоглобін зв'язує O2, змінюючи колір від синьо-червоного до яскраво-червоного (CO2 вивільняється з іншої частини гемоглобіну через ефект Бора). Інші тварини використовують гемоцианин (молюсків і деяких членистоногих) або гемерітрін (павуки і омарів). Літр крові може розчинити 200 см3 О2.

Активні форми кисню, такі як супероксид-йон (O-2) і гідроген пероксид (H2O2), є побічними продуктами використання кисню в організмі. Частини імунної системи вищих організмів створюють пероксид, супероксид і синглетний кисень, щоб знищити вторгнення мікробів. Реактивні форми кисню також грають важливу роль в гіперчутливій реакції рослин на патогенні атаки.

Доросла людина в стані спокою вдихає від 1,8 до 2,4 грама кисню в хвилину. Тобто понад 6 мільярдів тонн кисню вдихає людство за рік.


Колообіг Оксигену у природі.


Схематичне представлення проходження Нітрогену через біосферу.
Ключовим елементом циклу є різні види бактерій.

Колообіг Оксигену – біогеохімічний цикл, в ході якого відбувається перенесення кисню між трьома основними резервуарами: атмосферою (повітрям), органічною речовиною біосфери (глобальна сума всіх екосистем), і земною корою. Збій в колообігу кисню в гідросфері може привести до розвитку гіпоксичних зон. Головна рушійна сила Оксигенного циклу – це фотосинтез, який відповідає за стан сучасної атмосфери Землі і життя на землі.

Озон.

Висока окиснююча здатність озону і утворення в багатьох реакціях з його участю вільних радикалів Оксигену визначають його високу токсичність. Вплив озону на організм може призводити до передчасної смерті.

Найбільш небезпечний вплив високих концентрацій озону в повітрі:

Озон ефективно вбиває цвіль і бактерії.

Озон є токсичним і для рослин:


Зміна забарвлення листка червоної вільхи, викликане підвищеним вмістом озону в повітрі.


Список використаних джерел

СПИСОК ДЖЕРЕЛ.